Sněhy a hluboké mrazy jsou již snad dávno pryč a my vítáme jarní teploty a rozkvetlé květiny v zahrádkách. Odkládáme teplé svetry a těšíme se na rozdělávání ohně, ale již ne v krbu abychom se zahřáli, ale v grilu pro nějaké dobré masíčko. Než se však úplně od zimujeme pojďme si říct jak se starat o váš komín.

Kontrola komínu

Oheň je malý zázrak, ale občas zapomínáme na jeho ničivou sílu a spoléháme na: “ To se nám přeci nemůže stát“. Bohužel opak je pravdou a pokud užíváte pro vyhřívání vaše domova či rekreačního obydlí kotel nebo krb na tuhá paliva, je nutné se o topný systém starat s respektem, včetně spalinové cesty tedy komínu.

Odborná kontrola

Tak jako chodíme každý rok k zubaři, kominík se stará o to aby stav vašeho komínu byl minimálně vyhovující pro další fungování. Srovnávat naše zdraví s komínem je sice hodně velká nadsázka, ale pokud v nouzi vyhledáme jakousi rychlou a levnou pomoc, většinou to odpovídá výsledku. Proto výběr kominíka opravdu zvažte, zajistíte tím bezpečnost nejen sobě a svým majetkům, ale také širokému okolí.

Odborná kontrola spalinové cesty by měla být spojená i s čištěním, případným zjištěním nedostatků a jejich následným odstraněním. Doporučená a dnes i povinná prohlídka je jednou do roka, ale u objektů s velkou zátěží a každodenním používání během topné sezóny je rozumné zkontrolovat a vyčisti spalinovou cestu alespoň dvakrát.

Provozní zpráva

Výsledkem odborné kontroly je odborná takzvaná provozní zpráva, která by pokaždé měla obsahovat:

  • jméno a příjmení odborníka
  • jméno a příjmení majitele a adresu nemovitosti
  • datum provedení kontroly
  • specifikace spalinové cesty
  • případně zjištěné nedostatky, které byly odstraněny na místě a datum následně odstraněných nedostatků

Provozní zpráva bývá často požadovaná pro uzavření pojištění pro daný objekt.

 

 

Categories: Péče o komín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *